Cieta zobu birste

Daudzi cilvēki apzināti izvēlas pēc iespējas cietāku zobu birsti ar domu, ka tā labāk spēj iztīrīt zobus. Taču jāņem vērā, ka pārāk spēcīga un intensīva zobu tīrīšana ar cietu zobu birsti kaitē gan zobu emaljai, gan arī smaganām. Ar mīkstām un vidējas cietības zobu birstēm, tās pareizi pielietojot, iespējams iztīrīt zobus nebūt ne sliktāk kā ar cietām zobu birstēm.

Ja gadījumā, izmantojot pārāk cietu zobu birsti sanāk nolauzt zobu, noteikti ir jāapsver zobu kroņi. Tie palīdzēs jūsu smaidam izskatīties kā iepriekš.

Hlorēts ūdens baseinā vai krānā

Hlorēts ūdens, nokļūstot mutē, izjauc dabīgo sārmaino vidi mutes dobumā un padara to pārāk skābu. Skābe nelabvēlīgi ietekmē zobu emalju, tādēļ pēc baseina apmeklējuma vai zobu tīrīšanas ar hlorētu krāna ūdeni zobārsti iesaka lietot fluoru saturošus mutes skalojamos līdzekļus.

Ātrās uzkošanas reizes

Nepilnvērtīgu, uz ātru roku ieturētu maltīšu laikā izstrādājas maz siekalu, kas ir dabīgs zobu attīrītājs. Tādēļ ātro maltīšu laikā rodas iespēja mutes dobumā pastiprināti vairoties baktērijām. Turklāt daudzi cilvēki ātro uzkodu reizēs mēdz lietot ogļhidrātiem bagātu pārtiku. Ogļhidrāti mutes dobumā sašķeļas un baktēriju iedarbības rezultātā sāk veidoties zobu aplikums – kariesa un parodontozes veicinātājs. Noteikti pēc katras ēdienreizes jāiztīra zobi.

Gāzētie dzērieni

Par galveno zobu bojājumu iemeslu gāzētajos dzērienos uzskatāms gan lielais cukura daudzums, gan arī paaugstināta skābuma pakāpe, jo gandrīz visi gāzētie dzērieni satur citronskābi un fosforskābi, kas nelabvēlīgi iedarbojas uz zobu emalju.

Hormonālās kontracepcijas tabletes

Hormoni, kas līdz ar kontraceptīviem iekļūst organismā, var vājināt organisma imūnsistēmu un veicināt pastiprinātu baktēriju vairošanos mutes dobumā. Lietojot hormonālo kontracepciju, ieteicams paralēli lietot kalcija preparātus, kā arī izmantot antibakteriālos zobu skalotājus.

Notievēšanas līdzekļi

Daudzi notievēšanas līdzekļi satur vielas, kas mazina siekalu veidošanos (tādējādi tiek apslāpēta izsalkuma sajūta). Siekalas ir dabīgs zobu attīrītājs, taču to nepietiekamības gadījumā palielinās mutes dobumā palielinās skābes daudzums, kā rezultātā notiek zobu emaljas noārdīšanās.

Kas bojā zobus?