Daudzi cilvēki vismaz reizi savas dzīves laikā ir saskārušies ar to, ēšanas, dzeršanas vai pat ieelpas laikā zobi sāk sāpēt. Šādas zobu sāpes parasti ir izskaidrojamas ar paaugstinātu zobu jutīgumu. Kāpēc tāds rodas un kā vislabāk ar to cīnīties, skaidro daktere Jūlija Katkeviča.

Kāpēc zobi mēdz palikt jutīgi?

Zoba virsmu klāj emaljas slānis, zem kura atrodas dentīns. Dentīnā atrodas vairāki sīki kanāliņi, caur kuriem notiek zoba “barošana”. Parasti zobu jutīgums ir skaidrojams ar emaljas bojājumu. Rezultātā tiek atsegts dentīns un tajā esošie kanāli saskaras ar cukuru, aukstumu, karstumu vai citiem kairinātājiem. Šis kairinājums arī izraisa nepatīkamas sajūtas un sāpes.

Kas veicina zobu emaljas bojāšanos?

Zobu emaljas nodilšanai var būt dažādi iemesli, taču precīzu zobu jūtīguma iemeslu var noteikt tikai zobārsts.

Bruksisms. Bruksisms jeb zobu griešana ir diezgan izplatīta parādība. Daudzi cilvēki, par to pat nenojaušot, miegā mēdz cieši saspiest zobus vai “rīvēt” tos vienu gar otru. Parasti bruksisms cilvēkiem ir novērojams stresa un saspringuma periodā. Šādas berzes rezultātā veidojas dažādi zobu virsmas bojājumi, piemēram, plaisas zobos, zobu un protēžu lūzumi vai zobu un emaljas nodilums. Brukisma gadījumā vienīgais risinājums ir speciālas zobu kapes, kuras var izgatavot zobārsta kabinetā.

Nepareizs sakodiens. Līdzīgi kā bruskisma gadījumā arī šajā situācijā mehāniskas ietekmes laikā nodilst zobu emalja. Cilvēks vairākus gadus var nemaz nenojaust, ka ir izveidojies nepareizs sakodiens un zobi tiek bojāti.

Smaganu atkāpšanās. Dažādu slimību gadījumā cilvēkiem notiek tā saucamā “smaganu atkāpšanās”. Visbiezākais šīs parādības iemesls ir periodentīts un liels zobakmens, kas var rasties savlaicīgi neapmeklējot higiēnistu un neveicot profesionālu mutes dobuma higiēnu.

Šeit raksts par zobārstniecību, kas strādā 24 stundas diennaktī – https://www.liepajniekiem.lv/arhivs/zobarstnieciba-kas-strada-24-stundas-diennakti/.

Neatbilstoša zobu higiēna. Ir ļoti svarīgi ievērot pienācīgu mutes dobuma higiēnu. Zobi ir rūpīgi jātīra divas reizes vismaz trīs minūtes. Šo trīs mīnušu laikā ir rūpīgi jānotīra visas zoba puses, lai aizkavētu zobu aplikuma un zobakmens rašanos. Taču nedrīkst arī “pārcensties” un “aizrauties”. Pārāk bieža zobu tīrīšana, abrazīvas zobu pastas vai cietas zobu birstes var tikai pasliktināt situāciju. Daudzi produkti satur emalju mīkstinošas vielas, un pārāk liela berze var radīt lielus zobu virsmas bojājumus.

Kā novērst zobu jutīgumu?

Ja jūs esat novērojuši palielinātu zobu jutīgumu ieelpojot vēsu gaisu, dzerot karstu kafiju, ēdot saldumus vai augļus, šo jautājumu noteikti vajadzētu izrunāt ar zobārstu. Lai arī atbilstoša zobu higiēna palīdzēs uzturēt zobus skaistus un veselīgus, taču tikai zobārsts var noteikt konkrētu jutīguma rašanās iemeslu, kā arī konsultēs bruksisma vai nepareiza sakodiena gadījumā. Nedrīkstu aizmirst arī par higiēnista apmeklējumu. Ārsts – higiēnists palīdzēs tikt vaļā no zobakmens un ieteiks atbilstošus mutes kopšanas līdzekļus. Jutīgu zobu gadījumā Dr. Jūlijas Katkevičas diennakts zobārstniecības pieredzējis personāls 24 stundas diennaktī 7 dienas nedēļā ir gatavs sniegt jūsu zobiem palīdzību. Mēs palīdzēsim jums atgūt skaistu un veselīgu smaidu!

Kā cīnīties ar jutīgiem zobiem?