Ilgstoša uzturēšanās telpās vai pie galda lampas ar nelielu vai nekādu saskarsmi ar dienas gaismu ziemas mēnešos var izraisīt sezonālu nomāktību un noguruma sajūtu, tāpēc vācu ārsti iesaka katru dienu vismaz pusstundu pastaigāties un skatīties gaismā.  

“Gaismai, īpaši saules gaismai, ir daudzi pozitīvi efekti,” skaidro Rēgensburgas universitātes miega eksperts, profesors Jirgens Culejs. Saules gaisma sasilda ādu un rada labsajūtu, līdzīgu efektu atstāj sauļošanās pludmalē.  

“Bet gaisma, ko mēs uzņemam tieši caur mūsu acīm, ietekmē mūsu smadzenes,” sacīja Culejs. Tas izraisa serotonīna un noradrenalīna hormonu līmeņa palielināšanos asinīs, kas ietekmē mūsu laimes sajūtu un tajā pašā laikā samazina melatonīnu, kas izraisa nogurumu.

“Gaismas trūkums ziemas laikā ietekmē gandrīz visu cilvēku noskaņojumu,” norādīja psiholoģijas profesors Martins Hautcingers no Tībingenes.  

Papildu gaismas trūkums rada noguruma sajūtu un tieksmi uz saldumiem un ogļhidrātiem. Saldumiem tomēr ir tikai īstermiņa efekts, palielinot serotonīna līmeni.  

ziema-tuvojas

“Skumju vai laimes sajūtas bieži vien ir vatu [jaudas mērvienība] un luksu [gaismas mērvienība] skaita jautājums,” sacīja pētījuma autore Uška Pitrofa no Hamburgas.  

Cilvēka ķermenim nepieciešami vismaz 2500 luksi gaismas, lai samazinātu melatonīna līmeni. Parastā birojā ziemā ir tikai 500-600 luksi gaismas.   

Ziemas depresija un kā to uzveikt?
Tagged on: